Najlepsze teksty i informacje
16

Jak prowadzić księgowość wspólnoty?

Finanse wspólnoty mieszkaniowej to często spore kwoty, ale nie są to zbyt skomplikowane rozliczenia. Problemem jest przyjmowanie poszczególnych stawek, gdyż muszą one zostać uchwalone przez większość właścicieli z danej wspólnoty, a często lokatorzy nie interesują się tym, co się wokół nich dzieje, więc rzeczywiście warto wziąć to wszystko pod uwagę, a będziemy mogli zapewnić sobie taką wiedzę, na jaką wskazują w tym temacie nawet adwokaci.

Sposób działania wspólnoty

prawnikNieprawidłowo prowadzona księgowość lub jej brak to groźba nawet uzyskania wyroku, więc rzeczywiście należy koniecznie pilnować finansów wspólnoty, a wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest tak jak należy. Dzisiaj adwokat czy prawnik często spotykają się z takimi sytuacjami, że zarządca nawet nie prowadził księgowości wspólnoty, jaka przez niego była obsługiwana. Często też w fakturach znajdują się nieuprawnione obciążenia. W związku z tym należy koniecznie mieć wgląd do takich dokumentów i sprawdzić jak to jest w naszym przypadku. Prawo jasno wskazuje, że należy dokonywać rozliczeń. Dodatkowo mamy także różnego rodzaju orzeczenia sądowe, jakie także pokazują, że zarządca ma obowiązek rzetelnie prowadzić księgowość i rozliczać daną wspólnotę, więc rzeczywiście należy mieć to wszystko na uwadze w takim momencie.

Rola księgowości

Prowadzenie księgowości wspólnoty nie jest trudne, ale czasami pojawia się chęć jeszcze większego zysku, a więc trafiamy po prostu na nieuczciwych zarządców, którzy niestety za wszelką cenę chcą wyprowadzić z kasy wspólnoty jak najwięcej funduszy. Trzeba zatem koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę, a będziemy mogli zapewnić sobie odpowiednią wiedzę właśnie w tym temacie. Warto pamiętać, że zarząd lokatorski ma prawo wglądu we wszystkie takie dokumenty, dzięki czemu będziemy mogli także w pewien sposób kontrolować to, co się dzieje z finansami całej wspólnoty. Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy przestrzegane jest w tym zakresie obowiązujące prawo, a wtedy będziemy wszystko wiedzieć i będziemy mogli w razie potrzeby odpowiednio zareagować.

Comments are disabled