Najlepsze teksty i informacje
stomatolog

Wskazówki: pasta do zębów

Pij wodę z fluorem, która pomaga zapobiegać próchnicy. Pamiętaj też, że nigdy nie jest za późno, by rzucić palenie. Palenie zwiększa bowiem problemy z chorobami dziąseł, próchnicę zębów i utratę zębów. Spowalnia również gojenie się ran po zabiegach stomatologicznych i mogą zmniejszyć wskaźnik sukcesu implantów stomatologicznych. Porozmawiaj ze swoim dentystą o rzuceniu palenia. Istnieją programy pomagające w rzuceniu tytoniu, dentysta może też przepisać odpowiednie leki na receptę. Ogólnopolskie stowarzyszenie dentystów radzi, aby rodzice uczyli dzieci znaczenia higieny jamy ustnej. Dzięki temu, gdy dorosną będą miały już wpojone dobre nawyki.

Porady stomatologa

dentystaStomatolog radzi, by przy wyborze idealnej pasty do zębów dla Ciebie, kierować się swoimi unikalnymi potrzebami w zakresie zdrowia jamy ustnej. Pasty do zębów dostępne są w postaci pasty lub żelu. Pomimo różnych rodzajów pasty do zębów, istniej kilka składników wspólnych dla większości typów. Obejmują one środki ścierne, czyli materiały szorstkie, w tym węglan wapnia i krzemianów, pomagają usunąć jedzenie, bakterie i niektóre plamy na powierzchni zębów. Ponadto stomatolog mówi, że pasty do zębów zawierają sztuczne substancje słodzące, w tym sacharynę, są one często dodawane do pasty do zębów, aby lepiej smakowały. Chociaż wiele osób utożsamia smak pasty do zębów z miętą, należy pamiętać, że pasta do zębów jest dostępna w różnych smakach, w tym cynamonu, cytrynowo-limonkowej, ziołowej, a nawet gumy do żucia (dla dzieci). Ponadto każdy dentysta twierdzi, że pasty do zębów oprócz tego zawierają substancje pochłaniające wilgoć. Pasty i żele często zawierają substancje, takie jak gliceryna, aby zapobiec wysychaniu pasty. Pasty mogą też zawierać zagęszczącze w odpowiedniej ilości, występujących w niektórych wodorostach, które pomagają osiągnąć i utrzymać prawidłową konsystencję pasty do zębów.

Technika mycia zębów

Podczas mycia zębów pasta się pieni, dzięki użyciu detergentów, takich jak laurylosiarczan sodu. Najważniejszym składnikiem na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze pasty do zębów, jest jednak fluor. Każdy dentysta stwierdzi, że fluor jest naturalnie występującym minerałem. Jego stosowanie znacznie zmniejsza występowanie próchnicę zębów. Bakterie w ustach żywią się cukrami i skrobiami, które pozostają na zębach po jedzeniu. Jak mówi każdy stomatolog fluor pomaga chronić zęby od kwasu, który jest uwalniany, po jedzeniu. Czyni to na dwa sposoby. Po pierwsze, fluorek sprawia, że szkliwo zębów staje się mocniejsze i mniej narażone na uszkodzenie przez kwas. Po drugie, może cofnąć wczesne stadia uszkodzeń spowodowanych przez kwas reminalizowanych obszarów, które zostały zaatakowane przez próchnicę.