Najlepsze teksty i informacje
9318f347-dd4c-4237-85aa-46c11f6eb005

Rola kobiety w dzisiejszym świecie

Już coraz rzadziej myśli się o kobietach jako o płci słabszej, podlegającej mężczyznom. Stereotypy takie jak to, że miejsce kobiety jest w kuchni, przy garach i wychowywaniu dzieci stają się źródłem śmiechu, a nie poważnymi poglądami głoszonymi przez obie płcie. Panie udzielają się żywo w przestrzeni społeczno-politycznej wprowadzając świeży punkt widzenia spraw i rzeczy. Walczą też o pozycje, które nie tylko zapewnią im godziwy byt, ale pozwolą także realizować się zawodowo, niejednokrotnie także twórczo. Ruch kobiecy prowadzi do tego, by uzyskać równouprawnienie. I choć trudno zgodzić się z fanatycznymi wręcz feministkami, które zdają się chcieć świata, w którym to kobiety zdominują mężczyzn, ich osiągnięcia nie mogą ujść naszej uwadze.

Kobieta dziś

Wszyscy pełnimy jakieś role społeczne. W końcu rodzimy się jako dzieci naszych rodziców, gdy zakładamy własne rodziny stajemy się nie tylko córkami, ale także żonami i matkami. Dodatkowo dochodzi praca, która też nas w pewien subtelny sposób definiuje. Dążymy do tego, by w tych wszystkich rolach, jakie nakłada na nas życie, pozostać wolnymi. Przez wolność nie rozumiemy swobody a niezależność.

4985db7df1ba5a5aaf13bb257e7936dc7deb2da9

I tak kobiety zaczęły bardziej niż kiedykolwiek polegać na mężczyznach, którzy nie mają już zadania w postaci utrzymania rodziny. Teraz preferuje się partnerstwo, w którym obie strony zarabiają na wspólne życie. Panowie przejmują też wiele obowiązków domowych odciążając kobiety, które, tak jak każdy człowiek, po ciężkim dniu w pracy pragną także odpocząć. Gdyby jako jedyne miały sprzątać, gotować i zajmować się dziećmi, najpewniej w którymś momencie miałyby dość takiego układu. Taka dojrzałość obu stron sprawia, że życie upływa bardziej komfortowo. Wszyscy czują się bezpieczni i kochani.

Niestety ze względu na rosnącą potrzebę realizowania się zawodowo, wiele kobiet rezygnuje z zakładania rodziny. Nie chcą tracić czasu na to, by rodzić i wychowywać dzieci. Wolą niezobowiązujące związki, z których można zrezygnować, gdy tylko okaże się, że zainteresowanym nie jest ze sobą po drodze, czyli że mają inne cele, pragnienia i dążenia.

Jak widzimy, w ostatnim czasie rola kobiety bardzo się zmieniła. Miały na to wpływ ruchy feministyczne. Istną rewolucję przechodziliśmy kilka dekad temu. Teraz zbieramy tego plony.

Comments are disabled