Najlepsze teksty i informacje
palacz

Przerwij palenie

Rzucanie palenia- jak to zrobić najskuteczniej. Zerwanie z nałogiem nie jest wcale prostym zadaniem. Wymaga ono od nas masy samozaparcia, a także odpowiedniego nastawienia. Niestety, ale palenie jest nałogiem, który bardzo silnie angażuje naszą sferę psychiczną, stąd bardzo ciężko jest się odważyć, aby finalnie rozstać się z paleniem. Jak rzucić palenie?

Walka z psychiką

papierosNie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, na pewno trzeba wziąć się za siebie i odpowiednio zbudować sobie własne nastawienie wobec papierosów. Najważniejszym jest chyba, aby pozbyć się leku, gdyż to on jest główną przyczyną dla której wracamy do palenia oraz to lęk trzyma nas cały czas przy papierosach, uniemożliwiając podjęcie tej trudnej decyzji. Walka z nałogiem powinna się rozpocząć od silnej deklaracji woli oraz pewnego planu działania. Trzeba wiedzieć co robić sytuacjach trudny, które bardzo silnie będą zachęcać do zapalenia. Co ciekawe, dobrą rzeczą jest wzięcie sprawy w swoje ręce i samodzielne określenie tego typu momentów. Wiele osób poleca różnego rodzaju plastry nikotynowe- cóż idea jest w miarę słuszna- dostarczamy organizmowi nikotynę, która ma za zadanie zmienić naszą relację do papierosów. Skuteczna substytucja nikotyny ma polegać na tym, że nauczymy się stosować inne środki zamiast palenia.

Wiarygodne badania

Jak pokazały badania, dawało to niezłą skuteczność, podobnie zresztą jak gumy nikotynowe. Ciężko jest jednak zerwać z nałogiem, gdy stale dostarczamy do naszego organizmu narkotyku, a zmiana sposobu jego dostarczania wcale nie wpływa na relację nas samych do tej używki. O wiele lepsze rezultaty dają tabletki do rzucania palenia- są one niezwykle skuteczne, gdyż blokują receptory cholinergiczne dla nikotyny- w ten sposób nasz organizm nie potrzebuje nikotyny, gdyż wszelkie kanały, jakimi może zadziałać na nas są zablokowane. W efekcie papierosy przestają smakować, a my sami rozumiemy, że to co robimy to zwyczajne dostarczanie używki i że życie bez papierosów niczym się nie różni od zwykłego, a wręcz jest nawet lepsze!

Rzuć palenie już teraz- naprawdę nic nie tracisz! W tym lęku często ciężko jednak podjąć tak istotną decyzję, jaką jest zerwanie z nałogiem tytoniowym. W sumie ciężko się dziwić- wieloletni staż palenia sprawia, że powstają silnie związki nas samych z papierosami. Działają wtedy silne, psychologiczne mechanizmy obronne, które są całkowicie dla nas naturalne, gdyż mają znaczenie przystosowawcze i reprezentują pierwszą falę alarmową stresu według ujęcia psychologicznego. Jednakże to co sprawia się w fizjologii może bardzo niekorzystne być motywujące dla utrzymywania nałogu.