Najlepsze teksty i informacje
palenie papierosów

Jak rzucić palenie? – porady specjalisty od uzależnień

Metody rzucania palenia, które znamy dotychczas to multum sposobów i technik dzięki którym nałogowy palacz ma już nigdy nie sięgnąć po papierosa. Nie wszystkie z nich są skuteczne, a niektóre wręcz absurdalne, bo wcale nie pomagają. Głównym błędem ludzi starających się pożegnać nałóg jest to, że np. przechodzą z normalnych papierosów na wersję “slim” z nadzieją, że trują się mniej i na słabszych papierosach będzie po prostu łatwiej rzucić. Nic bardziej mylnego! Nałogowy palacz, który jest przyzwyczajony do normalnych fajek po przejściu na te słabsze odczuwa niedosyt i czuje się “niedopalony” co skutkuje spaleniem dwóch lub nawet trzech papierosów jeden po drugim aby się zaspokoić. Po kilku dniach takiej “kuracji” wszystko wraca do stanu poprzedniego i palenie papierosów jak było, tak jest.

Proces rzucania palenia

Po pierwsze najważniejsze jest podjęcie decyzji o rzuceniu palenia i wcześniejsze zaplanowanie całego tego procesu. Należy wyznaczyć sobie konkretną datę od której zaprzestaje się palenia i być na to przygotowanym. Kolejnym krokiem są argumenty, które będą motywować przez cały czas trwania walki z nikotynowym wrogiem. Nie ważne jaki powód, ważne żeby był. Lepsza kondycja zdrowotna, więcej zaoszczędzonych pieniędzy, uznanie wśród znajomych, nieistotne. Gdy powód jest już znaleziony a postanowienie jest już wcielone w życie warto pomyśleć o przejściu na lekkostrawną dietę i ograniczenie wszystkich czynników oraz sytuacji przez które zawsze zdarzało się odpalanie papierosa.

Pomoc w odstawieniu papierosów

rzucanie paleniaPo pierwsze – otoczenie. Ludzie, którzy nie posiadają tego wstrętnego nałogu na ogół są ludźmi, którzy chętnie służą pomocą. Namawiają do zdrowego trybu życia, spożywania tylko zdrowej żywności i uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny wskazany jest po pierwszym tygodniu bez papierosa gdy płuca zaczynają swój proces regeneracji (po kilku latach bez papierosa płuca wracają do pierwotnego, zdrowego stanu). Po drugie – ograniczenie stresu. Na tej stronie dowiesz się jak rzucić palenie i jakie tabletki na rzucanie palenia są najlepsze.

Potwierdzono naukowo, że 95% ludzi uzależnionych od nikotyny sięga po papierosa w momentach stresujących i takich, gdzie są zdenerwowani ze świadomością, że przyniesie to ukojenie i spokój. Najlepiej jest unikać zdenerwowania a jeśli już do tego dochodzi rozładowywać emocje w naturalny sposób – wdech, wydech, wdech, wydech. Po trzecie i ostatnie warto ograniczyć spożywanie alkoholu i kawy, ponieważ to często wiąże się z paleniem papierosów. Każdy z nas ma tylko jedną szanse na rozplanowanie własnego życia i lepiej być zdrowym na ciele i umyśle niż przybliżać się do śmierci nałogowo paląc papierosy. Rzucanie palenia wyjdzie na dobre każdemu!