Najlepsze teksty i informacje
palenie

Czy e-papierosy znikną z rynku?

Coraz więcej osób deklaruje, że chce porzucić palenie papierosów. Ludzie próbują to robić, korzystając z metod o wątpliwym działaniu, czyli z hipnoz, akupunktury i gum nikotynowych. A jest dużo prostsza metoda, która pozwala pokonać uzależnienie i to w dość łagodny sposób. Taką metodę gwarantuje elektroniczny papieros, dlatego nad nim zaczęto przeprowadzać liczne badania. ich wyniki są zaskakujące.

Prasowe doniesienia

papieros-skutki“International Journal of Clinical Practice” zajął się przeprowadzaniem takich badań i opublikował ich wyniki. Pod lupę wzięto ponad 100 e-palaczy i sprawdzano, jak idzie im rzucanie palenia. Badania pokazały, że prawie 80% użytkowników elektronicznych papierosów zrezygnowało całkowicie ze spalania tytoniu. Uzależnieni badani wcześniej wypalali ponad jedną paczkę fajek dziennie, a dziś w ogóle jej nie potrzebują do szczęścia. Taką skuteczność elektronicznych papierosów potwierdziły również wyniki badań włoskich naukowców. Oni testowali e-papierosy na 30. palaczach, którzy nawet nie mieli chęci do tego, by zrezygnować z nałogu. Po kilku miesiącach aż 9. uzależnionych całkowicie odstawiło palenie, 3. odstawiło nikotynę, a 6. przerzuciło się na e-papierosy. Prawie połowa z nich zyskała więc na takich badaniach, którymi powinni się zainteresować wszyscy uzależnieni.

Toksyczne substancje czy oszustwo?

Jaką magiczną substancję zawiera więc elektroniczny papieros, że nie prowadzi on do silnego uzależnienia? Wielu osobom wydaje się, że na to wpływ mają dodawane do niego płyny, które nie muszą mieć w swoim składzie nikotyny. To nikotynę uznaje się za związek uzależniający, gdy jednak najnowsze badania pokazały, że nie jest to do końca prawda. Na pojawianie się nałogu ogromny wpływ ma sacharoza, która znajduje się w każdym tytoniu. Poprzez spalanie tego cukru wytwarzany zostaje aldehyd octowy i to on najsilniej uzależnia. Elektroniczny papieros nie wytwarza tego związku, gdyż nie zawiera tytoniu, w którego składzie mogłaby się znaleźć sacharoza. To właśnie głównie z tego powodu e-palenie nie musi prowadzić do nałogu.